Az FFI két nyertes pályázata a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program – STARTING kategóriájában

2025.01.12.
Az FFI két nyertes pályázata a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program – STARTING kategóriájában

A Nemzeti Kutatási Kiválósági Program idén is kihirdette a támogatott kutatási pályázatokat. Starting kategóriában Karádi-Kapiller Viktor az Őslénytani Tanszék adjunktusának és Müller Tamás a Kőzettan-Geokémiai Tanszék adjunktusának projektje támogatásban részesült. 

 

Karádi-Kapiller Viktor az Őslénytani Tanszék adjunktusa a Evolúciós válasz középső és késő triász földtani eseményekre: krízisek, fauna- és flóraváltások és radiációk választott mikrofosszília csoportok példáján témájú munkájával pályázott: 

Darwin óta tudjuk, hogy a túlélés kulcsa a környezeti változásokhoz való alkalmazkodás. A múlt eseményei analógiákként használhatók arra, hogy jobban megértsük a jelen folyamatait és hatásukat gyorsan változó világunkra. Az őslénytani vizsgálatok hasznos adatokkal szolgálhatnak arra nézve, hogy a bioszféra hogyan lett úrrá az őskörnyezeti kríziseken. A földtörténet nagyjából 50 millió évet felölelő triász időszaka tökéletes ilyen jellegű kutatásokra, hiszen földtani események tekintetében rendkívül mozgalmas periódus volt. Az öt nagy kihalási eseményből kettő a triászt keretezi, de a dinoszauruszok felemelkedésétől kezdve, egy kisléptékű klímaváltozáson át az utolsó szuperkontinens triász-végi feldarabolódásáig számos egyéb folyamat is dokumentálható.

Jelen kutatás célja, hogy fauna és flóraváltások, valamint radiációk vizsgálata által bepillantást engedjen abba, hogy az élővilág milyen válaszreakciót adott a középső és késő triász folyamán bekövetkezett környezeti zavarokra. A kutatás széles módszertani palettát alkalmaz a klasszikus paleontológiától kezdve a karbonát szedimentológián és mikrofácies elemzésen át a geokémiai mérésekig.

A projekt magában foglalja a földtani háttéresemények pontos korolását, az általuk okozott környezeti változások rekonstrukcióját és a különböző környezetben élt fosszília csoportokra gyakorolt hatások összevetését.

A projekt megvalósításában részt vesznek:

Karádi-Kapiller Viktor (ELTE TTK FFI Őslénytani Tanszék)

Mohr Emőke (ELTE TTK FFI Őslénytani Tanszék)

Müller Tamás (ELTE TTK FFI Kőzettani- és Geokémiai Tanszék)

Baranyi Viktória (Horvát Földtani Szolgálat)

 

 

Mülle Tamás  az Kőzettan- és Geokémiai Tanszék  adjunktusa a Hipertermális események, környezetváltozások és helyreállás a késő triász és a kora jura idején: egy lépéssel közelebb a mezozoós Föld-rendszer megértéséhez témájú munkájával pályázott: 

A késő triász és a kora-jura (~201-182 millió évvel ezelőtt) különleges időintervallum a Föld történetében, amelyet erősen meghatároztak olyan geológiai érelemben rövid periódusok, amikor nagy mennyiségű üvegházgáz került az atmoszféra-óceán rendszerekbe a különböző Nagy Magmás Provinciák működésének következtében. Mindez globális felmelegedésekhez, hipertermális eseményekhez, óceánsavasodáshoz és a tengervíz oxigéntartalmának lecsökkenéséhez vezetett, amely folyamatok katasztrofális hatással voltak az egykori élővilágra.  A kutatás alapvetően két tengeri állatcsoport (kagylók és brachiopodák) fosszilis mészvázainak stabilizotópos és nyomelem geokémiai vizsgálatát tűzte ki célul annak érdekében, hogy megértsük a vizsgált időszakban lezajlott klimatikus és óceánkémiai (mint pl. a tengervíz pH, karbonátra való telítettség) változások dinamikáját, valamint ezek élővilágra gyakorolt hatását. Ugyanakkor, a projekt nyomelem geokémiai módszereket alkalmazva kitér a világtengerek oxigénellátottságának egyidejű megváltozásának vizsgálatára is. További céljaink között szerepel, hogy a Föld pályaelemeinek változékonyságának hatását az üledékes rendszerekre kihasználva, a geokémiai adatok felhasználásával asztrokronológiai modelleket alkossunk és így a fent említett paleokörnyezeti változások időbeliségéről is információt szerezzünk. A kutatás eredményei összességében hozzájárulnak azon biogeokémiai folyamatok komplexitásának feltárásához, amely a múltbéli Föld-rendszer válaszreakcióinak megértésében segíthetnek minket.

 

A projekt megvalósításában részt vesznek:

Müller Tamás (ELTE TTK FFI Kőzettani-Geokémiai Tanszék)

Beke Barbara (ELTE TTK FFI Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék)

Karádi-Kapiller Viktor (ELTE TTK FFI Őslénytani Tanszék)

Vallner Zsolt (ELTE TTK FFI Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék; PTE TTK FFI Földtani és Meteorológiai Tanszék)

 

 

Gratulálunk a nyerteseknek! https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/tamogatott-projektek-starting24