Geográfus mesterképzés (MSc)
Szakismertető
A geográfus mesterszakos (MSc) képzés során mélyebb, strukturáltabb, tágabb környezetben alkalmazható, differenciáltabb ismereteket szerezhetnek hallgatóink. Ez öt szakosodási lehetőség formájában ölt testet. A terület- és településfejlesztési specializáción végzettek a térismereti, terület- és településfejlesztési szakismeretek mellett jelentős tudásra tesznek szert más társadalomtudományok, valamint a geoinformatika és a környezetvédelem köréből is. A regionális elemző specializáció az egyre felértékelődő döntéselőkészítési folyamatok elvégzéséhez készít fel szakembereket. A környezetelemző specializáció egyesíti a korábbi környezetföldrajzi és geomorfológia specializációk előnyeit, sok esetben alternatív tárgyfelvételi lehetőségeket kínálva. A környezetelemző egyrészt a környezetvédelem és a környezetpolitika tudományos megalapozásához, illetve az elemzésekhez szükséges ismeretekre tesz szert, ugyanakkor a földfelszín formáinak alaposabb megismerésében és kutatásában is elmélyülhet, miközben mindehhez praktikus térinformatikai készségeket is szerez. A geoinformatika specializáció pedig kifejezetten gyakorlatias képzést nyújt, ahol a földrajzi ismeretek bővítése mellett az informatikai eszköztár elsajátításán van a hangsúly.
Aki a kutatás iránt édeklődik, annak az MSc végzettség megszerzése után lehetősége van a Phd (doktori) képzésben való részvételre a Földrajz- és Földtudományi Doktori Iskolában. A hallgatók kutatási tevékenységének támogatásáról tanúskodik, hogy diákjaink az elmúlt években rendre kiemelkedő eredményeket értek el az országos tudományos diákköri konferenciákon.
Az elméleti kutatások mellett azonban a gyakorlati készségek elsajátítása is nagy hangsúllyal szerepel az oktatásban. Az itt végzett hallgatók piacképes diplomával kerülnek ki az „életbe” (különböző földrajzi és más tudományos kutatóhelyek, iskolák, felsőoktatási intézmények, a terület- és településfejlesztés, a gazdaság, a statisztika, a környezetvédelem, a vízügy stb. kormányzati szervei, ezek háttérintézményei, vidéki kirendeltségei, a települési, területi önkormányzatok, a területi és települési elemzéssel, környezetvédelmi hatástanulmányok készítésével, vagy az ezekre épülő terület-, táj- és ingatlangazdálkodással, tanácsadással, pályázatkészítéssel, projektszervezéssel, település- és régiómarketinggel stb. foglalkozó hazai és nemzetközi cégek, Európai Uniós intézmények), ahol ismereteik, diplomájuk a köz- és piaci szféra jó megítélése alá esik.
Tantervi háló
Szakfelelős: Gyuris Ferenc egyetemi docens
Tanterv Geográfus Mesterszakos, 2023-tól felvett hallgatók részére:
- Környezetelemző specializáció Felelős: Karátson Dávid
- Geoinformatika specializáció Felelős: Mari László
- Terület- és településfejlesztés specializáció Felelős: Győri Róbert
- Regionális elemzés specializáció Felelős: Jakobi Ákos
régibb verziók a Tanulmányi Hivatal honlapján
Záróvizsga
- Geoinformatika szakirány
- Geomorfológia szakirány
- Környezetföldrajz szakirány
- Regionális elemző szakirány
- Terület- és településfejlesztő szakirány
Szakdolgozat
Bár hasonlók a követelmények, de a pontos jellemzők attól függenek, hogy melyik tanszéken írod.
-
Ha a Környezet-és Tájföldrajzi Tanszéken, akkor ITT
-
Ha a Regionális Tudományi Tanszéken, akkor ITT
-
Ha a Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszéken, akkor ITT
-
Ha a Természetföldrajzi Tanszéken, akkor ITT